- wyjmij z portfela rzeczy, które nie będą Ci w danym momencie niezbędne (nadmiar gotówki, rzadziej używane karty płatnicze, dokumenty)
- jeśli musisz mieć portfel ze sobą, noś go bezpiecznie w takim miejscu, gdzie nie będzie widoczny dla osób trzecisz (unikaj noszenia go w tylnej kieszeni spodni czy luzem w otwartej torebce)
- jeśli to możliwe zamiast płacić gotówką, płać kartą lub telefonem
- możesz także za pośrednictwem aplikacji mObywatel uzyskać elektroniczną wersję dowodu osobistego i mieć dowód w telefonie
- w przypadku zgubienia portfela z kartami płatniczymi niezwłocznie skontaktuj się z Bankiem - numer do zastrzegania kart 52 34 99 494 jest czynny całą dobę.
Wakacje to czas relaksu, przygód i atrakcji. W tym okresie szczególnie mocno warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego zarządzania pieniędzmi, zarówno w trakcie wakacji w Polsce, jak i na wyjazdach zagranicznych.
Chroń portfel i jego zawartość
Kradzież lub zgubienie portfela to niestety dość częste przypadki w trakcie urlopu. Oprócz gotówki, często nosimy w nim karty płatnicze oraz ważne dokumety. Jeśli to możliwe:
Płać kartą lub telefonem
Coraz więcej osób, w trakcie urlopu, woli dokonywać płatności kartą płatniczą lub kredytową zamiast gotówką. Karty są wygodnym, a przede wszystkim bezpiecznym środkiem płatniczym, bardzo często też dodatkowo ubezpieczonym. O czym warto pamiętać podczas płacenia kartą:

- unikaj płacenia kartą w miejscach, które nie budzą Twojego zaufania. Większość sklepów i puktów usługowych posiada oznakowania na drzwiach i witrynach, informujące że można w nich płacić kartą - warto wybierać te punkty
- ustaw odpowiednie (wystarczające) limity transakcji dla kart
- w trakcie płatności, karta powinna zawsze znajdować się w polu naszego widzenia. Nie oddawaj karty nikomu (np. kelnerowi) pod żadnym pretekstem
- nie zapisuj numeru PIN na kartkach, notatnikach przechowywanych razem z kartą płatniczą, ani na samej karcie
- zasłaniaj ręką klawiaturę na której wprowadzasz PIN do karty
- chroń swoją kartę - noś ją zawsze bezpiecznie schowaną i poza zasięgiem osób trzecich
- korzystaj z bezpiecznych płatności mobilnych - możesz łatwo przenieść (ztokenizować) kartę do swojego telefonu za pomocą aplikacji Wallet (iPhone) lub Google Pay (Android)
- możesz także bezpiecznie płacić zegarkiem za zakupy (Garmin Pay).
Chroń swój komputer i telefon
Jeśli w trakcie urlopu dokonujesz operacji bankowych w bankowości internetowej i mobilnej, rób to zawsze przy użyciu własnego komputera, tabletu, telefonu. Ponadto pamiętaj:
- komputer, smartfon, tablet z którego logujesz się do bankowości musi mieć zainstalowany program antywirusowy (program musi być na bieżąco aktualizowany). Musi także posiadać legalne oprogramowanie
- unikaj logowania się do bankowości internetowej przy użyciu publicznej sieci wifi
- jeśli przy logowaniu zauważysz nietypowe komunikaty, prośby o podanie danych osobowych lub dodatkowe pola z pytaniem o hasła do autoryzacji, natychmiast zgłoś to do swojego Banku
- unikaj używania wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania banku. Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych stron. Staraj się wpisywać bezpośrednio adres strony logowania https://www.pocztowy24.pl/, https://online.envelobank.pl/
- nigdy nie udostępniaj osobom trzecim identyfikatora ani hasła dostępu do banku.
Płać aplikacją EnveloBanku
za autostrady
Jeśli nie chesz tracić czasu stojąc w kolejce do bramek płatniczych na autostradach i chcesz szybko dokonać bezgotówkowych płatnosci za przejazd, warto skorzystać z rozwiązania Autopay. Z Autopay automatycznie zapłacisz za przejazdy autostradami A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Katowice - Kraków. Wystarczy, że masz zarejestrowany pojazd w aplikacji EnveloBanku i wskazane konto Banku Pocztowego jako metodę płatności. Przed wjazdem na autostradę system w kilka sekund zidentyfikuje Twój pojazd po numerze rejestracyjnym i podniesie szlaban. Opłata pobierze się automatycznie z Twojego rachunku zaraz po zjeździe przez bramkę z autostrady.
Dowiedz się więcej o automatycznych płatnościach za autotrady.

Sprawdzaj bieżące zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z bankowości
Dzięki temu możesz uniknąć wielu zagrożeń ze strony cyberprzestępców i przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej i mobilnej.
