Czego dowiem się z RRSO 

Zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu gotówkowego, warto zapoznać się z RRSO.

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to wskaźnik, dzięki któremu poznasz całkowity koszt kredytu. Wskaźnik wyrażony jest jako wartość procentowa całej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wskazuje wszystkie koszty kredytu, jakie poniesiesz: prowizje, ubezpieczenia i pozostałe opłaty bankowe.

 

Z RRSO dowiesz się jaki poniesiesz całkowity koszt kredytu. Koszt ten jest wyrażony jedną liczbą, więc bez trudu będziesz miał możliwość porównania różnych ofert kredytowych. Im wskaźnik RRSO jest niższy, tym oferta będzie dla Ciebie atrakcyjniejsza.

 

RRSO zawieradwa istotne parametry: całkowitą kwotę kredytu oraz całkowity koszt kredytu:

  • Całkowita kwota kredytu -  jest to suma środków jaką Bank Ci udostępnia  na podstawie umowy kredytowej.
  • Całkowity koszt kredytu - to wszelkie koszty, które zobowiązany jesteś ponieść w związku z umową o kredyt, a w szczególności: odsetki, prowizję oraz koszty usług dodatkowych, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu.

 

RRSO różni się od oprocentowania nominalnegokredytu tym, że uwzględnia nie tylko wysokość kosztów, ale także wartość pieniądza w czasie. Innymi słowy, uwzględnia jak długo możesz  dysponować pieniędzmi, które pożyczasz.

 

Przykładowo: gdybyś pożyczył 500 zł z oprocentowaniem 12,49% bez dodatkowych kosztów, to RRSO nie wyniesie 12,49%, tylko 13,23%. Dlaczego? Bo, do wartości wskaźnika RRSO, prócz odsetek, które w tym przykładzie stanowią jedyne koszty kredytu, dochodzi wartość pieniądza w czasie.

 

Każda oferta oraz umowa kredytu czy pożyczki musi zawierać RRSO.  Zobowiązuje do tego banki ustawa o kredycie konsumenckim. Na naszej stronie internetowej, pod kalkulatorem kredytowym znajdziesz aktualne RRSO stanowiące przykład reprezentatywny oferowanego kredytu gotówkowego.

 

Zapoznaj się z aktualną ofertą kredytu gotówkowego.