- Masz jeden, stały, Indywidualny Rachunek Podatkowy (IRP).
- Prosto i wygodnie opłacasz na niego PIT, CIT i VAT (z wyjątkiem VAT-14).
- W każdym momencie łatwo sprawdzisz numer swojego mikrorachunku.
- Nie musisz już szukać obowiązujących numerów rachunków np. przy przeprowadzce.
- Szybciej otrzymasz potrzebne zaświadczenia np. o niezaleganiu z podatkami.
Jakie korzyści daje mikrorachunek podatkowy:
Mikrorachunek podatkowy to Indywidualny Rachunek Podatkowy, który od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał przy wpłatach należności z tytułu PIT, CIT i VAT. Mikrorachunek można wygenerować już teraz na stronie podatki.gov.pl
Jak uzyskać mikrorachunek podatkowy:
- Wejdź na stronę podatki.gov.pl Znajdziesz tam generator IRP.
- Aby wygenerować mikrorachunek podaj swój PESEL lub NIP.
- Generator działa całodobowo.
- W dowolnym momencie sprawdzisz w nim nr swojego IRP.
- Mikrorachunek możesz też uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym.
Jak działa mikrorachunek:
Mikrorachunek służy wyłącznie do opłacania podatków PIT, CIT i VAT (za wyjątkiem VAT-14).
Składa się z 26 cyfr:
Jak zrobić przelew podatkowy w nowej bankowości Pocztowy24:
- Po zalogowaniu do nowej bankowości Pocztowy24, podczas wykonywania przelewu do Urzędu Skarbowego, w dedykowane do tego pole, wpisz swój indywidualny numer rachunku podatkowego (IRN):
- Jeśli nie masz Indywidualnego Rachunku Podatkowego zaznacz opcję "nie posiadam indywidualnego rachunku podatkowego", następnie wykonaj przelew na Mikrorachunek Urzędu Skarbowego:
Jak zrobić przelew podatkowy dotychczasowym serwsie Pocztowy24:
- Po zalogowaniu do Pocztowy24, podczas wykonywania przelewu do Urzędu Skarbowego, w dedykowane do tego pole, wpisz swój indywidualny numer rachunku podatkowego (IRP):
- Jeśli nie masz Indywidualnego Rachunku Podatkowego zaznacz opcję "nie posiadam indywidualnego rachunku podatkowego", następnie wykonaj przelew na Mikrorachunek Urzędu Skarbowego:
Bezpieczeństwo - o czym warto pamiętać:
-
Nie należy korzystać z numerów mikrorachunków pozyskanych na innych stronach internetowych niż strona podatki.gov.pl lub otrzymanych e-mailem lub SMS-em, gdyż mogą być one próbą wyłudzenia.
-
Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku podatkowego nie wiąże się z żadnymi kosztami.
-
Przed użyciem mikrorachunku podatkowego (tj. przed przelewem), zawsze warto sprawdzić czy zawiera on cyfry 1010 0071 222 (począwszy od pozycji nr 3) i prawidłowy PESEL lub NIP.
Pytania i odpowiedzi
-
Mikrorachunek można wygenerować na stronie internetowej podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.
W generatorze internetowym wystarczy wpiasć PESEL lub NIP. Generator działa całodobowo (wymaga dostępu do Internetu).
-
Całodobowy generator IRP na stronie internetowej podatki.gov.pl daje możliwość sprawdzenia numeru mikrorachunku w dowolnym momencie i na dowolnym nośniku z internetem - telefonie, tablecie. Wystarczy podać swój PESEL lub NIK i generator wyświetli numer Twojego mikrorachunku.
-
Aktualnie funkcjonujące rachunki urzędów skarbowych, dedykowane do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., od 1 stycznia 2020 r. wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.
-
Przede wszystkim sprawdź ustawienia NFC. Pamiętaj, że opcja NFC musi być włączona, a w ustawieniach usługi płatności „Dotknij i zapłać” aplikacja Google Pay musi być ustawiona jako domyślna do płatności. Sprawdź połączenie z internetem i włącz dane komórkowe. Następnie przed dokonaniem płatności pamiętaj o wybudzeniu telefonu. Jeżeli transakcja nie zostaje zrealizowana należy odblokować telefon i zbliżyć go ponownie do czytnika. Jeśli nadal masz trudności z placeniem Google Pay, zadzwoń na infolinię Banku: 801 100 500.
-
Jeśli podatnik nie posiada numeru identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) i czeka na decyzję o jego przyznaniu, wpłaca należność na mikrorachunek podatkowy urzędu skarbowego. Numer znajdzie w Obwieszczeniu Ministra Finansów ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych. Numery mikrorachunków urzędów skarbowych zostaną również opublikowane na stronach internetowych poszczególnych jednostek Krajowej Administracji Skarbowej. W przelewie należy wówczas podać numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd mógł zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę.
-
Pracodawca nie będzie zobowiązany do pozyskania mikrorachunków podatkowych swoich pracowników, jako płatnik będzie dokonywał wpłat na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Zaliczki na podatek pracowników będą wpłacane na mikrorachunek pracodawcy (płatnika).
-
Zwroty nadpłat będą realizowane na rachunek bankowy zgłoszony do US lub w innej dopuszczalnej formie, tak jak dotychczas.