Najczęściej występujące rodzaje oszustw

15 marca 2024

Okres przedświąteczny to moment, kiedy chcielibyśmy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa, które są tak istotne, szczególnie w tym radosnym, lecz również intensywnym czasie. Święta to pora wspólnych spotkań, radości oraz odpoczynku, jednak nie można zapomnieć o zachowaniu ostrożności i dbałości o bezpieczeństwo własnych pieniędzy. Zwolnij, daj sobie czas by nie dać się oszukać.

Przypominany najczęściej występujące rodzaje oszustw:

  • Wyłudzenie kodu BLIK/nakłonienie do wykonania przelewu

Znajomy prosi Cię o przelew lub kod BLIK? Nie wykonuj transakcji w pośpiechu. Zwolnij, zadzwoń do znajomego i upewnij się, że to jego prośba. Oszuści mogą przejąć konto społecznościowe członka Twojej rodziny lub znajomego i kontaktując się przez Messenger lub WhatsApp poprosić o pomoc finansową. 

  • Oszustwa loteryjne

Jak nie brałeś udziału w loterii to jak mogłeś wygrać? Otrzymałeś wiadomość email, przez Messenger lub WhatsApp o nagrodzie? Oszustwo polega na nakłonieniu do uiszczenia opłaty w celu odebrania środków z „wygranej”. Postępowanie zgodnie z przekazywanymi przez oszustów instrukcjami doprowadzi Cię do utraty środków.

  • Fałszywe inwestycje

Znalazłeś w internecie atrakcyjną ofertę inwestycji bez ryzyka? Ktoś dzwoni do Ciebie i proponuje „pewną” inwestycję?  Uważaj, to oszustwo! 

  • Phishing – przejęcie danych do logowania

Sprzedajesz na jednej z popularnych platform handlowych? Bądź czujny, przestępcy wyszukują oferty sprzedaży. Do sfinalizować transakcję wymagają zalogowania się na podesłany link. Może to doprowadzić do aktywacji aplikacji mobilnej i w konsekwencji utraty środków. Czytaj uważnie treść smsów z Banku.

  • Podszycie się pod pracownika instytucji finansowej

Dzwoni do Ciebie osoba podająca się za pracownika banku lub innej instytucji finansowej? Pamiętaj nasi pracownicy nigdy nie proszą o instalację aplikacji zdalnego pulpitu oraz o przekazanie środków na „bezpieczne konto techniczne”.

chat z konsultantem