Przeczytaj lub pobierz ulotkę o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w pigułce.

Materiał ten w postaci ulotki znajdziesz też w placówkach Banku Pocztowego i Poczty Polskiej.

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie i zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni, Bank Pocztowy zwraca Państwa uwagę na:

 

 •  Otrzymywane informacje zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania – weryfikuj informacje w kilku źródłach upewniając się, że jest ona prawdziwa
 • Linki otrzymywane w wiadomościach mailowych, SMS, komunikatorach internetowych sugerujące na przykład konieczność zmiany hasła lub przekazanie środków na pomoc Ukrainie.
 • Chcąc wykonać przelew związany z pomocą dla Ukrainy upewnij się, że Fundacja odpowiedzialna za zbiórkę jest wiarygodna (sprawdź jej KRS i statut).

 

Pamiętaj:

 • Nigdy nie podawaj osobą trzecim numeru PIN, danych karty płatniczej, kodów autoryzacji SMS, kodów BLIK
 • Bank nigdy nie wymaga podanie danych logowania do bankowości internetowej oraz nie prosi o instalowanie aplikacji.

 

Zachęcamy do śledzenie w mediach informacji o nowych cyber zagrożeniach. Jeżeli będziesz potrzebować pomocy skontaktuj się z infolinią Banku pod numerem 52 3499 499.

Komunikat FinCERT.pl Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP
z dnia 28 lutego 2022 r.
w sprawie rozprzestrzeniania się treści dezinformujących dotyczących sytuacji sektora bankowego w Polsce

 

Dziś w okresie rosnących niepokojów w związku z sytuacją w Ukrainie należy zachować szczególną rozwagę przy analizie i interpretacji „komunikatów prasowych” a szczególnie newsów z portali społecznościowych, które bez weryfikacji przekazywane są między użytkownikami wywołując niepokój.

 

Klika dni temu obserwowaliśmy kolejki na stacjach benzynowych czy wzmożona wypłatę środków z bankomatów i w placówkach bankowych. Reakcja społeczeństwa w tych okolicznościach była podobna do obserwowanych reakcji ludności z początków pandemii COVID-19. Związek Banków Polskich ściśle współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim, który informuje, że jest przygotowany do zasilania banków w związku z obsługą zwiększonych wypłat gotówki, której nie zabraknie. Podejmowane działania przez banki mają za zadanie sukcesywne uzupełnianie niedoborów. Co jest bardzo istotne, pieniądze w bankach są bezpieczne i klienci banków mogą realizować swoje bieżące zobowiązania finansowe z użyciem zdalnych kanałów dostępu do swoich pieniędzy.

 

Czas paniki to doskonała okazja dla oszustów. Personalizowane sms-y czy wiadomości e-mail mogą być próbą oszustwa. W treści fałszywej wiadomości oszuści mogą Państwa prosić o wsparcie finansowe dla zaatakowanego kraju lub informować o mobilizacji i powołaniu do wojska. Klikniecie w zamieszczone tam linki może wywołać działania, w wyniku których klient może nawet utracić swoje pieniądze.

 

Szanowni Państwo,

 

Działajmy jak dotychczas i z rezerwą podchodźmy do otrzymywanych informacji, nawet jeśli ich nadawcami są członkowie naszych rodzin, przyjaciele lub znajomi. To uchroni nas przed realizacją planu nakreślonego przez osoby manipulujące sytuacją.

 

Możemy się chronić:

 

1. Nie ulegajmy panice, na spokojnie i ze zrozumieniem czytajmy treść, weryfikujmy ja w kilku niezależnych źródłach;

2. Nie przekazujmy dalej treści wątpliwych, to może wywołać efekt kuli śniegowej, którą ciężko jest zatrzymać i ograniczyć skutki jej działania;

3. Nie starajmy się być ekspertami we wszystkich dziedzinach, mało kto z nas zna strategie wojskowe czy potrafi celnie dokonać analizy rynku;

4. Chrońmy naszą młodzież i dzieci przed informacjami niesprawdzonymi/ niepotwierdzonymi;

5. Czytajmy z uwagą wszystkie personalizowane do nas wiadomości sms i mailowe. Nie klikajmy w zamieszczone tam linki;

6. Nie dajmy się nabrać na telefony od rzekomych służb mundurowych, które będą „wymuszały” na nas przekazanie środków;

7. Mogą być próbą oszustwa, a klikniecie w linki może spowodować utratę wszystkich zgromadzonych na rachunkach pieniędzy. Czas paniki to doskonała okazja dla oszustów. Personalizowane sms’y, czy wiadomości e-mail mogą być próbą oszustwa.

 

W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo to zostało popełnione należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie swój bank oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury. Szybkość złożenia takiego zawiadomienia może zwiększyć szansę uratowania utraconych środków, które fizycznie mogły jeszcze nie zostać wypłacone przez oszustów przede wszystkim jednak należy zachować spokój i wnikliwie analizować docierające do nas treści.

 

FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

UWAGA!

Uwaga na fałszywe telefony od osób podających się za pracowników Banku Pocztowego! Konsultanci naszej Infolinii, którzy dzwonią do Klientów, nigdy nie pytają o hasło do logowania do bankowości, ani nie przesyłają linków do pobrania aplikacji „bezpieczeństwa”. Taka fałszywa aplikacja (np. AnyDesk lub TeamViewer Quick Support) po instalacji umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad urządzeniem, z którego logujesz się do bankowości (komputer, tablet, smartfon).

 

Pamiętaj, w trakcie rozmowy z osobą podająca się za pracownika Banku:

 • nigdy nie instaluj podejrzanych aplikacji mających zapewnić bezpieczeństwo bankowości elektronicznej,
 • nie klikaj w linki nadesłane w podejrzanych wiadomościach „od Banku”,
 • nie potwierdzaj operacji, których sam nie zlecałeś (czytaj uważnie treść wiadomości SMS i nie podawaj nikomu kodu SMS do ich autoryzacji),
 • nigdy nie podawaj danych logowania do bankowości internetoweji,
 • nie podawaj osobom trzecim danych swojej karty, a zwłaszcza jej daty ważności oraz kodu CVV2/CVC2 - Bank nigdy o to nie prosi.

 

Ostrzegamy przed fałszywą witryną podszywającą się pod Bank Pocztowy S.A.! Oszuści przygotowali fałszywe strony do logowania, podmienili także na nich numery Infolinii Banku.

 

Jeśli odebrałeś podejrzany telefon od osoby podającej się za pracownika Banku, jeśli zauważyłeś podejrzane transakcje na rachunku, działanie bankowości internetowej lub mobilnej wzbudziło Twoje wątpliwości, ujawniłeś swoje dane do logowania, nie wiesz jak się zalogować, nie pamiętasz hasła, kodu PIN, utraciłeś telefon na którym korzystasz z bankowości – jak najszybciej skontaktuj się z nami dzwoniąc na Infolinię: (52) 34 99 499 lub 801 100 500.

 

Prosimy o przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa:

 • Uważaj na fałszywe adresy i linki,
 • Adres strony banku www.pocztowy.pl oraz bankowości wpisuj w oknie przeglądarki ręcznie,
 • Przed wpisaniem hasła do logowania do bankowości, sprawdź czy adres strony jest właściwy i czy przed adresem znajduje się zamknięta kłódka,
 • Zweryfikuj dostawcę certyfikatu oraz jego datę ważności,
 • Sprawdź poprawność numeru Infolinii Banku podany na witrynie,
 • Nie instaluj aplikacji mobilnej Banku z innego źródła niż oficjalny sklep Google Play lub App Store.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i mobilnej

Jak zabezpieczyć komputer, z którego się logujesz do bankowościWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Korzystaj z serwisu Pocztowy24 tylko z użyciem komputera, w którym:

  • używane jest legalne oprogramowanie, w tym oprogramowanie antywirusowe i firewall;
  • stale aktualizowane są: system operacyjny, przeglądarki internetowe, oprogramowanie antywirusowe;
  • ustawienie poziomu zabezpieczeń przeglądarki internetowej jest na poziomie min. średnim;
  • instotnym zabezpieczeniem jest również skonfigurowanie konta "Administratora", które przeznaczone będzie wyłącznie do instalacji oprogramowania oraz konta "Użytkownika" bez praw instalacyjnych. Wyłącznie konto "Użytkownika" powinno być wykorzystywane do codziennej pracy;
  • staraj się nie korzystać z Pocztowy24 na "obcych" komputerach, których oprogramowanie nie jest Ci znane.
Na co zwrócić uwagę przed i podczas logowaniaWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
  • Zalecamy logowanie się do Pocztowy24 przez stronę Banku Pocztowego www.pocztowy.pl - przez wybór przycisku Zaloguj się, zlokalizowanego po prawej stronie górnej, czerwonej belki na głównej stronie.
  • Przed zalogowaniem się – wpisaniem NIK (numeru identyfikacyjnego Klienta) i hasła, sprawdź czy adres strony logowania zaczyna się od "https" i czy w obrębie okna znajduje się zamknięta kłódka oznaczająca połączenie szyfrowane. Umiejscowienie symbolu kłódki uzależnione jest od rodzaju przeglądarki i jej wersji.
  • Kliknij na kłódkę, aby sprawdzić certyfikat strony. Zdarzają się ataki na komputery, polegające na połączeniu z fałszywą stroną pomimo, że w adresie widnieje prawidłowy adres Banku. Sprawdzenie certyfikatu pomoże w ustaleniu czy strona nie jest fałszywa. Prawidłowy, zaufany certyfikat to wystawiony dla Bank Pocztowy SA. Pamiętaj, żeby reagować na ostrzeżenia wyświetlane przez przeglądarki internetowe. Pamiętaj, aby po zakończeniu pracy w systemie zawsze używać funkcji WYLOGUJ, która zapewni bezpieczne zakończenie pracy w systemie.
  • Serwis Pocztowy24 wymaga podania kodu SMS/podpisu certyfikatem jedynie wtedy, gdy Klient zleca operacje. Serwis nigdy nie prosi o podanie kodu SMS/podpisu certyfikatem przed lub bezpośrednio po zalogowaniu, podczas sprawdzania stanu konta ani przeglądania historii operacji. Nie wymaga także dodatkowych informacji takich jak: numer karty płatniczej, numer PIN do karty lub inne dane osobiste.
  • Używaj menu Pocztowy24 do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi funkcjami. Nie używaj funkcji WSTECZ ani DALEJ w oknie przeglądarki.
  • Pamiętaj aby zawsze używać funkcji WYLOGUJ, która zapewnia bezpieczne zakończenie pracy w systemie.
  • Nie udostępniaj nikomu swojego NIK, hasła ani kodów SMS, bądź certyfikatów służących do autoryzacji operacji. NIK może być jedynie potrzebny do identyfikacji podczas kontaktu z Infolinią Banku, może o niego poprosić Konsultant, ale nigdy nie poprosi o podanie hasła do Pocztowy24 ani hasła do certyfikatu bądź autoryzacyjnego SMS.
  • Telefon komórkowy oraz karta SIM, używane do korzystania z usługi Pocztowy24 i PocztowySMS powinny być zabezpieczone przez Posiadacza kodem PIN.
  • Bank nigdy nie prosi o podanie informacji dotyczących telefonu używanego do autoryzacji operacji (tj. numer, marka i model).
  • Bank nigdy nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania.
  • Przed potwierdzeniem operacji dokładnie sprawdź, czy otrzymany SMS z kodem autoryzacyjnym dotyczy na pewno zleconej przez Ciebie operacji.
  • Ostrzegamy przed otwieraniem podejrzanych wiadomości e-mail i SMS, korzystaniem z podawanych w nich linków, czy załączników oraz instalowaniem oprogramowania nieznanego pochodzenia oraz odwiedzaniem podejrzanych stron WWW.
  • Bank Pocztowy nigdy nie prosi o podanie informacji dotyczących wydanych kart płatniczych, takich jak: numer karty, data ważności, kod PIN i CVV/CVV2.
Jakie zabezpieczenia zapewnia Ci BankWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
  • NIK – unikalny numer, który otrzymuje każdy Klient korzystający z usługi Pocztowy24. Składa się on z ośmiu cyfr i razem z hasłem służy do identyfikacji w procesie logowania. Identyfikatora nie należy nigdy udostępniać innym osobom.
  • Hasło – służy do identyfikacji w procesie logowania. Hasło dostępu, które otrzymujesz w wiadomości SMS lub w specjalnie zabezpieczonej kopercie należy zmienić na własne hasło podczas pierwszego logowania. W przypadku nie otrzymania hasła w wiadomości SMS w ciągu kilku minut, a hasła w kopercie w terminie 14 dni od zamówienia należy natychmiast zawiadomić Bank. Zgłosić należy również naruszenie koperty zawierającej hasło dostępu. Przy trzeciej próbie logowania niewłaściwym hasłem, zostanie zablokowany dostęp do serwisu. Hasła nie należy nigdy udostępniać innym osobom. Żaden pracownik Banku nie poprosi nigdy o Twoje hasło. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy dokonywanie okresowych zmian hasła.
  • Kod SMS – sześciocyfrowy kod wysyłany przez Bank na wskazany przez Użytkownika numer telefonu komórkowego w celu autoryzacji operacji lub innych dyspozycji składanych za pośrednictwem usługi Pocztowy24.
  • Certyfikat – umożliwia weryfikację autentyczności podpisu elektronicznego złożonego w serwisie transakcyjnym Pocztowy24. Certyfikat jest zabezpieczony hasłem. Certyfikaty należy przechowywać w taki sposób, aby uniemożliwić dostęp do niego osobom nieupoważnionym. Dowiedz się więcej o wiarygodności dokumentów internetowych.
  • Szyfrowane połączenie – połączenie z bankowościami Banku Pocztowego jest szyfrowanie algorytmem TLS o długości klucza minimum 128 bitów z zastosowaniem certyfikatu uwierzytelnionego. W czasie jego używania adres wyświetlany przez przeglądarkę internetową, powinien zaczynać się od: https:// Weryfikacja certyfikatu polega na kliknięciu w symbol kłódki widoczny w obrębie ekranu, a następnie odczytanie odpowiednich informacji takich jak:
   • certyfikat wystawiony dla Bank Pocztowy SA,
   • aktualna data ważności certyfikatu.
  • Pamiętaj, aby zawsze przed zalogowaniem do serwisu sprawdzać certyfikat. Jeżeli dane w którymkolwiek z punktów nie są poprawne, przerwij proces logowania i skontaktuj się z Bankiem.
  • Serwis transakcyjny Pocztowy24 posiada wszystkie niezbędne zabezpieczenia, w tym ważny certyfikat SSL. Mimo to, Użytkownikom korzystającym z przeglądarki Google Chrome w wersji 39 i nowszych, na stronie online.pocztowy.pl może wyświetlić się komunikat z ostrzeżeniem o nieaktualnych zabezpieczeniach witryny (symbol graficzny kłódki z żółtym znakiem ostrzeżenia). Nie jest to związane bezpośrednio z bezpieczeństwem serwisu. Jest to spowodowane faktem, że Google Chrome promuje obecnie jedną wybraną metodę szyfrowania komunikatów SHA-2. W innych przeglądarkach internetowych sytuacja ta nie występuje.
  • Sesja internetowa – gdy system stwierdzi brak aktywności przez 10 minut, nastąpi automatyczne wylogowanie z serwisu transakcyjnego. W celu kontynuowania pracy w serwisie należy ponownie się zalogować.
  • Informacja o logowaniu – po zalogowaniu do serwisu Użytkownik, w zakładce "Ustawienia" może sprawdzić informacje o dacie i godzinie ostatniego poprawnego logowania oraz o nieudanej próbie logowania do systemu:
  • Pamiętaj, żeby weryfikować informacje o ostatnim udanym i nieudanym logowaniu. W przypadku zauważania jakichkolwiek nieścisłości, skontaktuj się z Bankiem.

  Wszystkie zauważone nieprawidłowości oraz fakt ewentualnej utraty lub ujawnienia identyfikatora, hasła, telefonu komórkowego lub karty SIM, używanych do korzystania z usług, jak najszybciej zgłoś do Banku pod numer 801 100 500*, 52 34 99 499**

Zawsze sprawdzaj numer rachunku bankowego odbiorcy przed zatwierdzeniem transakcji w Pocztowy24Wciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Związek Banków Polskich ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem o nazwie Banapter (VBKlip), który podmienia numer rachunku bankowego, wklejanego ze „schowka”.

  Zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem Banapter umożliwia przestępcom podmianę numeru rachunku bankowego wprowadzanego przez użytkownika na zasadzie "kopiuj-wklej" np. do formatek: Przelew zewnętrzny, Przelew do innego organu podatkowego, Odbiorca krajowy systemu bankowości internetowej, co skutkuje wykonaniem przelewu na inny rachunek, niż zamierzony przez użytkownika.
  Więcej informacji na temat złośliwego oprogramowania Banapter znajdziesz na stronie Związku Banków Polskich.


  Kolejnym krokiem ewolucji złośliwego oprogramowania jest wersja zwana Banatrix. Działanie Trojana Banatrix polega na zmianie przepisanego numeru rachunku bankowego. Cyfry wpisanego numeru rachunku zmieniają się “na oczach użytkownika”.

  W związku z powyższym, zwracamy uwagę na konieczność zachowania ostrożności podczas korzystania z bankowości internetowej i każdorazowej weryfikacji, czy widoczny na ekranie przed zatwierdzeniem transakcji numer rachunku bankowego, na który chcesz wykonać przelew, jest tym samym rachunkiem, który skopiowałeś do "schowka" lub wpisałeś.

Ostrzeżenie o wirusachWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Pamiętaj, że:
  Bank Pocztowy nie prosi o wykonanie testowego przelewu w ramach aktywizacji /sprawdzenia funkcjonalności Pocztowy24 nie prosi o zwrot środków pochodzących z błędnego / podejrzanego przelewu Bank Pocztowy nie prosi o zainstalowanie żadnego oprogramowania na telefonie komórkowym.
  W internecie pojawił się wirus (trojan) infekujący komputery z systemem operacyjnym MS Windows. Ukierunkowany na osoby korzystające z bankowości internetowej. Wirus przejmuje kontrolę nad komputerem oraz przeglądarką internetową, dzięki czemu może dowolnie zmienić treść wyświetlanej strony www. Zainstalowany na komputerze wirus potrafi zmienić zawartość strony serwisu banku widoczną po zalogowaniu do systemu transakcyjnego. Zamiast listy produktów posiadanych w banku, użytkownik widzi fałszywą informację z żądaniem zwrotu środków, które rzekomo zostały przesłane przez obcą osobę na jego konto. Wygląd i treść komunikatu zostały przygotowane w taki sposób, aby nakłonić użytkownika do wykonania przelewu na zaprezentowany w wiadomości numer rachunku. Atakująca komputery użytkowników wersja trojana identyfikowana jest przez oprogramowanie antywirusowe jako odmiana Zeusa (ZBOT).

Uważaj na maile o rzekomo “Niedostarczonych przesyłkach” od Poczty Polskiej, które mogą zaszyfrować dysk Twojego komputera Wciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Aktualnie przez polski internet przelewa się fala e-maili rzekomo nadawanych przez Pocztę Polską i informujących o “niedostarczonych przesyłkach”. Ich załącznik jest zainfekowany tzw. ransomware, czyli oprogramowaniem, które szyfruje pliki na dysku twardym i domaga się wpłaty za ich odszyfrowanie. Jego najbardziej znanym przypadkiem jest CryptoLocker. Dla bezpieczeństwa, prosimy nie otwierać podobnych maili.

  Oto przykład treści takiej wiadomości:

   

Czym jest blokada dostępu do bankowości internetowej Pocztowy24 z sieci TorWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • W dniu 3 kwietnia 2017 roku został zablokowany dostęp do bankowości internetowej Pocztowy24 z sieci Tor (ang. The Onion Router) zapewniającej użytkownikom prawie anonimowy dostęp do zasobów Internetu, a tym samym sprzyjającej działaniom przestępczym w Internecie. Włączenie blokowania dostępu do Pocztowy24 z sieci TOR wynika z par 45 ust 7 "Warunki świadczenia przez Bank Pocztowy S.A. usług bankowości elektronicznej". 

Czy mogę korzystać z kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych do transakcji związanych z uczestnictwem w grach hazardowych?Wciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Bank Pocztowy S.A. informuje, że zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 165) zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty, które nie posiadają wymaganego ustawą zezwolenia. W związku z powyższym wykorzystywanie kart płatniczych wydawanych przez Bank oraz innych instrumentów bądź usług płatniczych udostępnianych przez Bank do dokonywania transakcji związanych z uczestnictwem w takich grach hazardowych urządzanych w Internecie jest niezgodne z wyżej wymienioną ustawą. Bank nie realizuje płatności na rzecz podmiotów organizujących gry hazardowe w Internecie bez stosownego zezwolenia. Zakaz nie dotyczy urządzania zakładów wzajemnych przez Internet organizowanych na podstawie zezwolenia udzielonego zgodnie z wyżej wymienioną ustawą Lista podmiotów posiadających zezwolenie na przyjmowanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

  Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustaw.

Aktywowanie usługi możliwości odczytu treści sms na serwisie internetowym Play Wciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Operator Play umożliwia uruchomienie usługi odczytu wiadomości SMS przez swój serwis internetowy. Po przejęciu loginu i hasła użytkownika, przestępca po zalogowaniu się do portalu operatora:
  1. Włącza usługę odczytywania wiadomości SMS przez internet,
  2. Ma dostęp do haseł potwierdzających wykonanie operacji w serwisie transakcyjnym.
  3. W przypadku przejęcia loginu i hasła do bankowości internetowej może wykonać dowolną operację.
  Dostęp do wiadomości SMS przez stronę internetową operatora eliminuje konieczność przejęcia przez przestępców kontroli nad telefonem klienta banku oraz nieautoryzowanym wykonywaniu operacji finansowych na rachunku klienta.

Zalecamy wyłączenie interfejsu BluetoothWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • W związku z wykrytą podatnością w protokole Bluetooth o nazwie BlueBorne, która dotyczy komputerów działających na systemach Windows i Linux, smartfonów (Android, iOS), a także urządzeń IoT (telewizory, samochody, smartwatche, itd.), zalecamy wyłączenie interfejsu Bluetooth na swoich urządzeniach i używania go wyłącznie, gdy jest to potrzebne oraz aktualizowanie oprogramowania. Powyższa luka pozwala na przejęcie kontroli nad urządzeniem i wykonanie na nim złośliwego kodu a także na ataki Man in the Middle, czyli przechwytywanie komunikacji Bluetooth pomiędzy urządzeniami.

pokaż więcej
zwiń
 

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości telefonicznej

Jakie zabezpieczenia zapewnia Ci BankWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Hasło do bankowości telefonicznej - hasło jest przekazywane Klientowi w momencie otwarcia rachunku w wiadomości SMS lub w specjalnie zabezpieczonej kopercie. Hasło jest wykorzystywane do identyfikacji Klienta, przez pracownika Banku, podczas kontaktu Klienta z Infolinią Banku. Hasła nie należy nigdy udostępniać innym osobom, również pracownikom Banku. Pracownik Banku nigdy nie prosi o hasło, ani wybrane z niego cyfry.

   
  Rejestracja rozmów telefonicznych – wszystkie połączenia z Infolinią Banku są rejestrowane. Zapisy mogą być wykorzystane jako dowód zlecenia danej dyspozycji.

Jak zabezpieczyć telefon komórkowyWciśnij Enter, żeby rozwinąć 
 • Zalecamy, zabezpiecz swój telefon komórkowy oraz kartę SIM kodem PIN.
  Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości lub utracisz telefon komórkowy lub kartę SIM, używane do korzystania z PocztowySMS i Pocztowy24, jak najszybciej zgłoś ten fakt do Banku pod numer 0 801 100 500* , +48 52 34 99 499**.

pokaż więcej
zwiń
 

 

Komunikaty dotyczące bezpieczeństwa:

Uważaj na pośredników świadczących usługi związane z nabywaniem i obrotem walutami wirtualnymi w tym kryptowalutami

 

Komunikat nr 30 w sprawie ostrzeżenia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dotyczącego podejmowania decyzji inwestycyjnych polegających na nabywaniu i obrocie walutami wirtualnymi (w tym kryptowalutami) za pośrednictwem podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Generalny Inspektor Informacji Finansowej pragnie zwrócić szczególną uwagę na ryzyko związane z nabywaniem i obrotem walutami wirtualnymi (w tym kryptowalutami) za pośrednictwem podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium Polski i innych państw członkowskich UE oferujących ww. usługę.

 

Obrót walutami wirtualnymi (w tym kryptowalutami), a także innymi kryptoaktywami poprzez podmioty oferujące takie usługi, posiadające siedzibę poza terytorium Polski i innych państw członkowskich UE, nie jest regulowany ani nadzorowany w Polsce ani w innym kraju UE. Ww. podmioty nie są instytucjami obowiązanymi w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2020 r. poz. 971 z późn. zm.) i nie podlegają pod przepisy tej ustawy. Mogą one też być zarejestrowane w krajach, które nie mają zaimplementowanych równorzędnych do przepisów UE zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, co zwiększa ryzyko ich wykorzystywania w procederze prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Korzystanie z usług tego typu podmiotów może stanowić dla klientów dużo większe ryzyko stania się ofiarą oszustwa bądź wyłudzenia środków pieniężnych. Inwestycja w obrót kryptowalutami wiąże się również z ryzykiem związanym m.in. z relatywnie dużymi wahaniami ich kursów.

 

Poniżej linki do komunikatów wydanych przez UKNF zawierających ostrzeżenia przed oszustami powołującymi się na nadzór KNF w zakresie transakcji wymiany kryptowalut oraz o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (w tym kryptowalutami):

https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=70400&p_id=18

https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=72242&p_id=18

Uważaj na oszukańcze serwisy internetowe, które oferują kryptowaluty i inwestycje na rynku Forex

 

Komunikat z dnia 24.03.2021. Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed próbami oszustw przy inwestowaniu w kryptowaluty oraz na rynku Forex.

 

Inwestycje w kryptowaluty, a także na rynku Forex co do zasady są legalne, ale oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu.

 

Przestępcy nakłaniają potencjalnych pokrzywdzonych do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Proponują pomoc przy inwestowaniu, dlatego zalecamy wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na taki cel.

 

Wyłudzeń dokonują osoby, które podają się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm pośrednictwa i doradztwa inwestycyjnego. Firmy te reklamują swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.

 

Przyciągają uwagę i starają się uwiarygodnić swój przekaz za pomocą wizerunku:

  • „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem”,
  • powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób (sportowców, polityków, aktorów, dziennikarzy, celebrytów) - bez ich wiedzy, zgody i na podstawie zmanipulowanego przekazu.

 

Oszuści kierują informacje do potencjalnych pokrzywdzonych i wskazują na możliwość osiągnięcia szybkich i wysokich zysków. Tego typu oferta jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy. Nie ulegaj presji. Uważaj na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działaj pochopnie, pod wpływem chwili i emocji. To może być oszustwo!

 

Jeśli przeczytasz artykuł czy post w mediach społecznościowych lub skontaktuje się z Tobą osoba, która proponuje:

  • szybki i wysoki zysk dzięki inwestycji w kryptowaluty lub na rynku Forex;
  • instalację aplikacji na telefonie lub komputerze, która ma posłużyć do zakupu kryptowaluty lub wykonania operacji na rynku Forex;
  • wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji przez „analityka”, którzy zadzwoni do Ciebie i udzieli pomocy,

zastanów się, zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność.

 

Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP zalecają:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP, które dotyczą inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
  • Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w Internecie, np. w połączeniu ze słowem „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami;
  • Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne;
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

 

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji.

 

Więcej informacji o przestępstwach z użyciem internetowych serwisów do inwestowania w kryptowaluty lub Forex znajdziesz tutaj.

 

Komenda Główna Policji FinCERT.pl

– Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP.

Uwaga! Ostrzegamy przed oszustami wyłudzającymi kody BLIK

W ostatnich latach znacząco wzrasta zainteresowanie Klientów nowymi metodami płatności, które są szybkie i co najważniejsze bezpieczne. Usługa płatności za pomocą kodów BLIK spełnia oba te kryteria. Płatność w sklepie czy na poczcie wyłącznie za pomocą kodu BLIK?

Nic prostszego! Niestety, oszuści wykorzystując elementy socjotechniki próbują wyłudzić kody do płatności. Poniżej przedstawiamy ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa przy korzystaniu z usługi BLIK.


Jak działają oszuści?
•    Przestępcy włamują się na konto w serwisie społecznościowym, a następnie przeglądają historię rozmów - chcą znaleźć osoby z którymi najczęściej rozmawiasz.
•    Po przeprowadzonej „analizie” kontaktują się z Twoimi znajomymi i informują, że pilnie potrzebują gotówki.
•    Jaki powód podają? Najczęściej stoją właśnie w kolejce w sklepie czy nie działa im ich własna karta.
•    Jaka jest prawda? Oszust czeka pod bankomatem na podanie kodu BLIK.
•    Po podaniu kodu dokonuje za jego pomocą wypłaty z bankomatu.

Jak się uchronić?
•    Weryfikuj tożsamość znajomego – jeśli masz wątpliwości po prostu do niego zadzwoń
•    Stosuj silne hasła i dwuskładnikowe uwierzytelnianie kont społecznościowych – uchroni Cię to przed włamaniem.
•    Chroń dane logowania do aplikacji mobilnej – nigdy nie podawaj osobom trzecim danych dostępowych.  
•    Pamiętaj o wylogowaniu się z aplikacji mobilnej!

Jeżeli podobna sytuacja ma miejsce, natychmiast przerwij rozmowę i skontaktuj się z infolinią (tel. 52 34 99 499 ) Banku.

UWAGA! Okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności przestępców. Dane pokazują, że na ataki cybernetyczne w Polsce narażona może być nawet co 5 osoba. W związku z faktem, że 98% z nas czuje się bezpiecznie robiąc zakupy w Internecie – tym bardziej zagrożenie płynące ze strony oszustów może stać się realne dla każdego z nas. UWAGA!


Najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

•    Nigdy nie podawaj osobom trzecim danych logowania do bankowości internetowej
•    Zwróć uwagę na adres strony www i ważność jej certyfikatu
•    Chroń swój kod PIN i inne dane karty płatniczej
•    Bank nigdy nie wymaga podania pełnego numeru karty czy danych logowania do bankowości internetowej
•    Nie podawaj osobom trzecim kodów autoryzacji SMS
•    Unikaj niesprawdzonych sklepów internetowych, koniecznie sprawdź opinie
•    Nie otwieraj podejrzanych linków
•    Nigdy nie instaluj na urządzeniach mobilnych nieznanych aplikacji, w tym służących do podłączania pulpitu zdalnego
•    Zwróć uwagę na „atrakcyjne” ceny kupowanych przedmiotów
•    Pamiętaj o aktualizacji danych teleadresowych, w szczególności numeru telefonu

Uwaga! Ostrzegamy przed nową metodą wyłudzania danych skierowaną do użytkowników platform sprzedażowych typu OLX.

 

Dotychczas na wyłudzenie danych kart i danych do logowania narażone były szczególnie osoby kupujące towary w Internecie. Przestępcy podszywając się pod platformę sprzedażową wysyłali fałszywy link z prośbą o dopłatę np. do przesyłki kurierskiej.


W ostatnim czasie Bank otrzymał liczne sygnały o nowym sposobie wyłudzenia danych karty i danych do logowania, skierowanym tym razem do osób sprzedających towary na platformach sprzedażowych, w tym w szczególności na platformie OLX.


Jaki jest schemat działania oszustów?

• sprzedający wystawia ogłoszenie na platformie typu OLX.
• „potencjalny kupujący” nawiązuje ze sprzedawcą kontakt przy użyciu popularnych komunikatorów i namawia do kontaktu wyłącznie poza oficjalnym portalem sprzedażowym.
• oszust poprzez zewnętrzny komunikator zapewnia, że wyśle na kartę płatniczą, wymaganą w ogłoszeniu kwotę za towar – warunek jest jeden, należy wejść w link podany przez oszusta.
• link kieruje do fałszywej strony, która wymaga podania pełnych danych karty płatniczej (numer, datę ważności oraz kod CVV). Co więcej, oszust prosi o podanie kodu do „autoryzacji” przelewu środków, który został wysłany na numer telefonu sprzedającego. Często w momencie podawania kodu SMS pojawia się „problem techniczny” i oszust próbuje wyłudzić podanie kolejnych kodów – jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ dochodzi do autoryzacji kolejnych transakcji oszukańczych.


Zwróć szczególną uwagę na:


próby kontaktu poza oficjalną platformą sprzedażową – przestępcy zawsze kontaktują się z ofiarą poprzez popularne aplikacje służące do komunikacji.
podejrzane linki wysyłane poprzez komunikatory – fałszywy link często w nazwie sugeruje, że pochodzi z zaufanego źródła. Nie otwieraj nieznanych linków
błędy sugerujące nieznajomość języka polskiego – większość oszustów to osoby korzystające z popularnych stron tłumaczących tekst na język polski.

Jeśli wystąpiła którakolwiek z powyższych przesłanek należy jak najszybciej przerwać rozmowę. Jeżeli podobna sytuacja ma miejsce, natychmiast przerwij rozmowę i skontaktuj się z infolinią (tel. 52 34 99 499 ) Banku.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa - system operacyjny iOS podatny na infekcje.

W związku ze zidentyfikowaniem podatności systemów operacyjnych iOS do wersji 14.2 na zagrożenia związane z możliwością infekcji np. za pośrednictwem stron www,  Bank Pocztowy zwraca uwagę na bezpieczne korzystanie z urządzeń wyposażonych w system operacyjny iOS w szczególności podczas przeglądania stron www.

Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na podejrzane strony internetowe, w tym w szczególności  pośredników płatności.

Zainfekowanie urządzenia może skutkować przejęciem nad nim kontroli  i wyciekiem  informacji np. kradzież sms-ów dla bankowości.

Zachęcamy do aktualizacji urządzeń aktualnym oprogramowaniem od producenta, co pozwoli uchronić przed wspomnianym zagrożeniem.

Uwaga! Ostrzegamy przed telefonami od osób podszywających się pod pracowników banku.

 

Bank Pocztowy SA ostrzega przez telefonami od nieznanych osób podszywających się pod pracowników banku. Przestępcy powołując się na względy bezpieczeństwa informują o rzekomo wstrzymanej transakcji i nakłaniają do zainstalowania oprogramowania, umożliwiającego zdalny dostęp do urządzenia ofiary

Pamiętaj, że pracownicy Banku nigdy nie proszą o:

 • podanie danych do bankowości elektronicznej
 • zainstalowanie dodatkowego oprogramowania w tym takiego, które umożliwiłoby zdalny dostęp do urządzenia klienta np. QuickSupport, TeamViewer
 • pełnego numer karty i kodu CVV


Jeżeli podobna sytuacja ma miejsce, natychmiast przerwij rozmowę i skontaktuj się z infolinią (tel. 52 34 99 499 ) Banku.

 

Uwaga na oszukańcze serwisy internetowe oferujące inwestycje w kryptowaluty i na rynku Forex

 

Komunikat Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji i FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP o zagrożeniu związanym z ofertami inwestycji na rynku Forex i Bitcoin z dnia 10 lipca 2020 r.

 

Działaj rozsądnie. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców!!! W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków oraz danych ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynkach kryptowalut i Forex za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych.

 

Należy zaznaczyć, że inwestycje w kryptowaluty lub na rynkach Forex, co do zasady są legalne. Jednakże zanim zaczniemy inwestować warto zapoznać się ze wszystkim zasadami jakie dotyczą tego typu działalności. Podstawową zasadą jest, że można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić! Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie! Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferuję pośrednictwo w takich inwestycjach.

 

Wyłudzeń dokonują osoby podające się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm zajmujących się pośrednictwem i doradztwem inwestycyjnym. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem”, lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób, (sportowców, polityków, aktorów, dziennikarzy, celebrytów) bez ich wiedzy i zgody, a przekaz jest zmanipulowany. Informacje te są kierowane do potencjalnych ofiar wskazując na możliwość osiągnięcia bardzo wysokich zysków. Obietnica inwestowania jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy.

 

Dlatego, jeśli natrafisz na artykuł lub skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

  • możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty lub na rynku Forex;
  • konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty lub operacji na rynku Forex;
  • tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają „analitycy”, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji.

 

zastanów się chwilę. Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. To może być oszustwo!

 

W takich sytuacjach Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP zalecają:

  • Zapoznanie się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
  • Sprawdzaj wiarygodność takiego podmiotu. Zweryfikuj opinie o instytucji w Internecie, np. w połączeniu ze terminami „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj po znalezieniu jednej strony z opiniami.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
  • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;

 

Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne Jeżeli podejrzewasz, że padł(aś/eś) ofiarą oszustwa zawsze masz prawo skontaktować się ze swoim bankiem, oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

 

Więcej informacji o przestępstwach z użyciem internetowych serwisów do inwestowania w kryptowaluty lub Forex znajdziesz w poniżej załączonym pliku.

Prokuratura Krajowa Komenda Główna Policji FinCERT.pl

– Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

 

Komunikat Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji i FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP o zagrożeniu związanym z ofertami inwestycji na rynku Forex i Bitcoin (.pdf)

Uwaga na oszukańcze ogłoszenia związane z epidemią koronawirusa (COVID-19)

 

Komunikat Komendy Głównej Policji i FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP z dnia 15 marca 2020 r.

 

 

Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed oszukańczymi ogłoszeniami związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.

 

Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19) nakłaniającymi klientów banków do dokonywania transakcji finansowych. Niniejsze ostrzeżenie jest adresowane do klientów wszystkich polskich banków.

 

Przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią koronawirusa (COVID-19). Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.

 

W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

 

Przykład fałszywej wiadomości sms:

Ostrzegamy przed fałszywymi smsami

Ostrzegamy przed fałszywymi smsami

Przykład fałszywej strony internetowej:

Ostrzegamy przed fałszywymi mailami

 

 

Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Rekomendacje:

 • przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa w mediach masowych;
 • sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank;
 • zawsze czytaj bardzo uważnie treść każdego SMSa z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, najbliższej jednostce Policji a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/). Wskazane powyżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych kroków/działań.

 

Pamiętaj!!!
W tym szczególnym okresie najskuteczniejszą metodą kontaktu z bankiem może okazać się przesłanie wiadomości e-mail. Ze względu na obostrzenia epidiomologiczne, które dotyczą także banków i ich pracowników czas połączenia telefonicznego z konsultantem może się wydłużyć. Staraj się zrozumieć tą sytuację. Twoje zgłoszenie mailowe będzie przeanalizowane i będą podjęte stosowne działania.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę Komendy Głównej Policji – http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186430,Uwaga-na-oszukancze-ogloszenia-zwiazane-z-epidemia-koronawirusa-COVID-19.html

 

FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP
Komenda Główna Policji

Podwyższone ryzyko cyberzagrożeń – ataki na „koronawirusa”

Ze względu na obecną sytuację w kraju i na świecie związaną z zagrożeniem koronawirusem COVID-19, poza zachowaniem szczególnej ostrożności w przestrzeni publicznej, zwracamy również uwagę na powiązane zagrożenia w cyberprzestrzeni.


Obecna sytuacja jest wykorzystywana przez oszustów do ataków socjotechnicznych, które mogą doprowadzić do zainfekowania waszych urządzeń, wycieku danych, lub przejęcia poświadczeń do bankowości i w konsekwencji utraty Waszych pieniędzy.


Poniżej przedstawiamy przykładowe metody, którymi posługują się oszuści:
1.    SMS informujący o rzekomym przekazaniu 1000 PLN z Waszego rachunku do rezerw NBP. W celu zatrzymania środków użytkownik zachęcany jest do wejścia w link, który prowadzi do fałszywej strony szybkich płatności, za pośrednictwem której, oszuści przejmują poświadczenia do bankowości.
2.    SMS informujący o szczepieniach obywateli RP przeciwko koronawirusowi. Podany jest koszt szczepienia i zachęta do niezwłocznego opłacenia poprzez zawarty link. Dalej tam sama sytuacja jak pkt. 1: fałszywa strona szybkich płatności i wyłudzenie poświadczeń do bankowości.
3.    SMS rzekomo od Ministerstwa Zdrowia z informacją o przysługującej racji żywnościowej dla każdego obywatela. Użytkownik jest zachęcany do zapisu poprzez załączonego linka. Ofiara jest proszona o potwierdzenie swoich danych osobowych profilem zaufanym za pomocą jednego z banków. Próba „logowania” na fałszywej witrynie prowadzi do przekazania poświadczeń do swojej bankowości.


Jeśli spotkacie się z taką sytuacją, należy zgłosić to na infolinię lub w placówkach Banku. Pamiętajcie żeby nie logować się do bankowości internetowej za pośrednictwem otrzymanych linków.

Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail nt. „Krajowej Kontroli Skarbowej"

Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości podszywa się pod pracownika Krajowej Administracji Skarbowej i prosi o wypełnienie załączonego formularza. Korespondencja ta nie jest wysyłana z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej.


Otwieranie załączonego pliku lub wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie Państwa danych nieuprawnionym osobom.

Ministerstwo Finansów przekazało informację o fałszywych mailach do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!

Poniżej przykład treści fałszywego e-maila (pisownia oryginalna):

 

Ostrzegamy przed fałszywymi mailami

Źródło: gov.pl

Ostrzegamy przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności.

Komunikat Prokuratury Krajowej Komendy Głównej Policji Urzędu Ochrony Konkurencji
i Konsumentów Europejskiego Centrum Konsumenckiego FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP z dnia 15 maja 2019 r.

 

Ostrzegamy przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez internet. Przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy (np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24). Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy.

 

Przykłady fałszywych stron internetowych przygotowanych przez przestępców. Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

 

Ostrzegamy przed fałszywymi stronami

 

Bezpieczeństwo

 

Ostrzegamy przed fałszywymi stronami Bank Pocztowy

 

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny - tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców. Nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Przestępcy używają różnych sposobów, by ściągnąć ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani przez linki w SMSach, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe.  Aby nie zostać ofiarą przestępców należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:


•    Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,76 PLN) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).

Przykład wiadomości SMS rozsyłanych przez przestępców. Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Ostrzegamy przed fałszywymi stronami Bank Pocztowy

•    Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.
•    Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMSa z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz najbliższej jednostce Policji. Wskazane powyżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych działań. Masz też prawo złożyć reklamację do swojego banku.

Prokuratura Krajowa Komenda Główna Policji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Europejskie Centrum Konsumenckie FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

Nowa metoda ataku - phishing poprzez wiadomości SMS i maile!

Coraz częściej obserwujemy wykorzystanie SMSów i wiadomości e-mail przez przestępców do wykradania danych wykorzystywanych do logowania w serwisie bankowości internetowej. Wiadomość może zawierać ponaglenie zapłaty za abonament telekomunikacyjny, dopłaty za kuriera bądź informację o zablokowaniu Twojego konta w serwisach ogłoszeniowych takich jak Allegro, OLX czy OtoDom.

 

Tu podaj tekst alternatywny

przykładowy SMS

 

fałszywa strona logowania do Bankowości Internetowej

 

Jeżeli wpiszesz swoje dane do logowania, przestępcy przejmują dane uwierzytelniające – login i hasło, a następnie wykorzystają je do zalogowania się już w autentycznym serwisie bankowości internetowej.

W czasie, kiedy wyświetlony zostaje komunikat o błędzie czy też okno ładowania, przestępcy mogą zlecić przelew, który w celu uśpienia naszej czujności może wynosić wielokrotność kwoty podanej w wiadomości, lub dodać odbiorcę zaufanego, dlatego uważnie czytaj treści wszystkich wiadomości, które otrzymujesz od Banku. Wpisanie wysłanego kodu autoryzacyjnego na fałszywej stronie, pozwala przestępcy na kradzież Twoich pieniędzy.

Jeżeli stwierdzisz, że podałeś swoje dane do logowania, zmień jak najszybciej swoje hasło dostępowe. Jeżeli jednak podałeś dodatkowo kod autoryzujący, zweryfikuj, czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodania zaufanego odbiorcy. Jednocześnie skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem 52 34 99 499 dla telefonów komórkowych, oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych lub 801 100 500 dla telefonów stacjonarnych.

Podsumowując:

 • Zachowaj ostrożność w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców! Nie klikaj w linki, które otrzymujesz w wiadomościach SMS oraz email, nie odpowiadaj na takie wiadomości oraz nie ujawniaj swoich danych.
 • Jeżeli logujesz się do Bankowości Internetowej, zawsze wpisuj adres ręcznie oraz sprawdzaj poprawność adresu widniejącego w przeglądarce internetowej.
 • Czytaj uważniej wszystkie wiadomości, które otrzymujesz od Banku. Jeśli nie wykonałeś żadnej czynności w Bankowości Internetowej lub dane w SMS nie pokrywają się z tymi z przelewu, nie podawaj nigdy kodu.